
Az elmúlt nap folyamán hatalmas változások zajlottak a kriptópiacokon, amelyek szerint félmilliárd dollár értékben számoltak fel tőkeáttételes pozíciókat. Az OKX és a Binance vezeti a listát összesen 32,8 millió dollárral, míg a Bybit pedig a harmadik helyen állt 7,25 millió dollárral.
A kiptovaluták piacán gyakori a magas tőkeáttétel használata, ami azt jelenti, hogy a kereskedők kis saját tőkével és nagyobb hitellel nyitnak pozíciókat. Ha az árfolyam pedig kedvezőtlen irányba mozdul el, a pozíciók gyorsan elérhetik a likvidációs szintjüket, melyek automatikusan lezáródnak, fedezve a veszteségeket. A legtöbb derivatív tőzsde automatizált likvidációs rendszert használ, ami azonnal lezárja a veszteséges pozíciókat, ha a biztosítékként letett fedezet nem elegendő.
Az ilyen események könnyen hólabda-effektushoz vezethetnek. Éppen elég, ha egy nagyobb szereplő vagy egy jelentős pozíció likvidációja megtörténik, mivel ez további eladásokhoz vezethet. A láncreakció során előbb-utóbb elfogy a likviditás, aktiválódik az ellenirányú műveletek és stabilizálódik az árfolyam.
Egy adott kriptovaluta piacán alacsony a likviditás, a nagyobb megbízások jelentős elmozduláshoz vezethetnek. Ez különösen igaz akkor, ha volatilis időszakban kereskedünk, például egy váratlan esemény vagy hír hatására.
A likvidáció könnyen megelőzhető alacsony tőkeáttétel használatával, stop-loss megbízások alkalmazásával vagy fedezeti stratégiák kidolgozásával. Érdemes körültekintően kereskedni és megfelelő kockázatkezelést alkalmazni.
Source: www.bitcoinbazis.hu